Bandīts un policists. Dailes teātra aktieris Dainis Gaidelis

Dainis Gaidelis

 

Jau trijās Dailes teātra izrādēs redzu tevi vairākās lomās Žannā Darkā, Džilindžera Kafkas Amerikā un Lielajā melu burtnīcā, esi teātrī kļuvis par plaša profila raksturotāju?

Tā sanāk. Bet man jau liekas, ka es visu laiku mācos, jebkura loma ir kā kāds vēl nepazīstams cilvēks, kas jāiepazīst un jāatklāj. Es visu laiku kaut ko apgūstu. Pašreiz beidzies mans sezonas skrējiens, šogad pieci jauniestudējumi.  Pēdējais-Lielā melu burtnīca, kur man atkal trīs pavisam atšķirīgas lomas. Tagad vakaros būs tikai izrādes un viss, mēģinājumu vairs nav pa dienu. Tad varēšu pagleznot.

Vai esi to drusku pamācījies ?  

Man ir laba privātskolotāja, viņa mēģina  kaut ko iemācīt  no pamatlietām – gaisma, ēna, kompozīcija. Bildes radīšanas process man patīk.  Es to uztveru kā savdabīgu meditāciju. Man patīk saskatīt krāsu, atrast, uzmaisīt to. Bildē jau sniegs, vairs nav balts, tur ir miljons krāsu. Lielākais izaicinājums man bija pelēko priekšmetu kompozīcija.

Kur tu tās bildes pēc tam liec?

Es tās dāvinu. Bet man daži arī par pircējiem pieteikušies. Piemēram Busulis.

Un kas tur ir redzams, cilvēki, daba vai tava fantāzija?  

Pašreiz esmu aizrāvies ar faktūrām, meklēju veidu, kā atrast apjomīgu krāsas triepienu, lai bildē veidojas sava un jauna dimensija. Man jau ir loti dažādas klusās dabas un augļus man patīk gleznot tā, lai tie izskatās dzīvi. Visvairāk man gan sagleznoti ir apelsīni. Oranžā krāsa. Tā uzrunā.

 Tev sanāk?

Es cenšos. Tagad taisu bildi Ilzei Gruntei uz dzimšanas dienu. Daudzi kolēģi ir jau apdāvināti. Un galvenais – nav tālu jānes!  Visi esam kaimiņi. Man Rīgas mājā ir laba saimniece, un es tur palīdzu organizēt, lai būtu forši.  Man tiešām ir labas attiecības ar saimnieci, tikko atbrīvojas dzīvoklis, viņa man prasa, Daini, kas tur dzīvos, ko mēs tur ieliksim? Un tā šai mājā  šobrīd  katrā stāvā dzīvo mani draugi un kolēģe Kristīne Nevarauska, bet es biju pirmais. He, he! Kad beidzas izrāde, nākam visi kopā mājās, un mums mājās ir tādi mazi svētki. Es to noskatīju Itālijā, kad viesojos pie draudzenes. Tur kaimiņi vakaros sanāk kopā, sanes visu uz galda, kas mājās ir un priecājas par dzīvi. Un ir forši. Mēs vakarā arī lejā vai augšā sanākam kopā un iedzeram tēju, he, he. Tā dzīvojam. Šobrīd viens dzīvoklis ir brīvs, un es jau domāju par jauniem kandidātiem. Nu, vajadzētu kādu sportistu, kas var iedvesmot uz fiziskām aktivitātēm!

Jūs no rītiem pa Miera ielu neskraidāt visi kopā?

Gan jau  skraidīsim. Jaungadā bija dikti feini, mēs, kaimiņi no kādiem četriem dzīvokļiem, gājām pastaigāties uz Vecrīgu. Mēs ejam, un es domāju, ja kāds zinātu, ka esam kaimiņi no vienām trepēm!

Tātad tu bez bēdu dzīvo Miera ielas republikā, un vēl tev ir teātris un seriāli…

Jā, ir latviešu  seriāli un krievu seriāli, kas jau filmēti kā kino. Kā teica viens krievu režisors- tagad visi labie kinorežisori strādā seriālos.

 Jā, krievi tos seriālus sapucē, uz kādām lomām tevi aicina?

Uz bandītiem, uz policistiem. Un, kad es vienā kāstingā teicu, ka parasti jau mani sauc uz bandītu un policistu lomām, režisors pajautāja, vai negribi nākt uz mīlētāju? Es teicu, labi. Tā es Nedegošajā krūmā, kas Krievijas televīzijā startēja aprīļa sākumā, spēlēju mīlētāju. Maza, bet jauka epizode. Pagājušajā vasarā man bija daudz darba nelatviešu seriālos. Viens bija zviedru un trīs krievu. Rietumos tomēr filmē citādāk. ‘

 Kas ir citādāk?

Stokholmā filmējām šaušanu – tur visi automāti uzlikti uz klusuma režīmu, ausīs aizbāžņi, instrukcijas pa labi, pa kreisi, lai aktieri netraumētu. Pie krieviem KVESTā bliezām ar īstiem ieročiem, bija jāuzmanās, lai kādu nenokokņī. Man tur bija jālec pāri mašīnai, nekāda kaskadiera nebija, pajautāju, vai būs vismaz matracis uz asfalta. Bet asistents saka – pameklēsim sedziņu, lai nenosmērē drēbes!. Maskavā sanāca neliels incidents ar specnazu. Biju pārliecināts, ka pretī man stāv kaskadieris, bet kļūdījos! Filmēšanas grupa panikā, ko lai dara? Aktierim vēl jāfilmējas, seja asinīs. Specnazieti, kurš visu dara pa īstam, atlaida.

Ko tālāk?

Man vaigu salīmēja, sagrimmēja un laimīgi nofilmējām visu līdz galam. Tā ir man tāda skaista loma – bandīts budists. Darbs pie seriāla bija interesants- ar labu režisoru un spraigu sižetu. Tur māk aktieri novērtēt. Grupa paskatās kadrā  nofilmēto un aiziet pa grupu- u nas zhe svoj Brjus Viļis! Man neko nesaka, bet visi sačukstas.

Tev patīk būt savā lauku mājā, tur tev vienmēr ir daudz  draugu, vai tu vispār kaut kad arī esi viens?

Kādreiz jau esmu arī viens, bet man patīk, ja mājās ir cilvēki. Tur ir daudz vietas, un katrs var darīt un dara, ko grib. Māja ir tik liela, ka tur nejūtu tos 10-12 cilvēkus, pa dienu viens iet mežā, otrs sēž dārzā, cits dodas uz ciemu. Tā māja man ir kā tāda senlatviešu viensēta, kur visi pa dienu sadara savus darbus, bet vakarā sanāk kopā pie ugunskura.

Kas tev darbā teātrī liekas visvērtīgākais un kas tev tur nepatīk?

Man patīk mani kolēģi, tas pirmkārt. Es neesmu saskāries ar to, ka aktieri ir nenovīdīgi, lai gan tā par viņiem runā. Es to tiešām neredzu, jo uz to, kas notiek teātrī, vienmēr skatos gaiši. Es redzu daudz. Bet mēs jau varam paregulēt to, ko gribam un ko negribam redzēt. Tajā pašā laikā izrādes tapšanas process vienmēr ir ļoti aizraujošs. Jo šai laikā tu lomā satiec cilvēku, par kuru tev jākļūst uz skatuves. Tu tiecies ar viņu pirmo reizi. Un tas ir ļoti interesanti, sataustīt viņu, sajust un saprast, lai zinātu, ko viņš domā, ko dara katrā situācijā, kā rīkojas.

Kā tu to dari?

Tas ir tāds ļoti interesants cilvēku pētniecības darbs. Man jāzina, ko grib režisors, kā viņš izrādi redz kopumā, lai zinātu, kādu tēlu piedāvāt, lai tas skatītājam būtu interesants un iekļautos izrādes konceptā. Dažreiz iznāk strādāt vairākus mēnešus pie lomas, bet ģenerālmēģinājumā viss sagriežas ar kājām gaisā. Un arī tas pieder pie lietas. Vēl man teātrī patīk ģērbējas, grimētājas, rekvizitori, dekorāciju meistari, apgaismotāji, visi, kurus uz skatuves neredz. Viens tu neesi karotājs. Un ar kādu atdevi strādā šie cilvēki!  Tā ir tāda forša sajūta.

Kā tevī sadzīvo aktieris un cilvēks, kam jāmaksā īre, jāiet uz veikalu, jāmazgā veļa un jāsatiekas ar radiem?

Laika ārpus teātra nav daudz, un vairāk nav, nekā ir. Mājās atver ledusskapi, un tur nekā nav, tas gadās visai bieži, jo nav jau laika neko nopirkt. Izrāde beidzas desmitos, viss ir ciet. Sadzīvē es laikam esmu diezgan vājš, daudzas lietas nesaprotu. Sezonas laikā reti tiekos ar radiem, un vairāk gan tas sanāk pirms un pēc izrādēm. Sezonas laikā grūti atrast laiku kam citam. Bet lauku mājās vienmēr notiek radu saieti. Man ir svarīga tās lielās ģimenes sajūta, un man ir tik brīnišķīgas māsīcas un jautri brālēni! Parasti jau pie plīts šeptējas meitenes, es varbūt tikai kaut ko drusku paorganizēju.

Kā skatuves mīlestība atšķiras no tās, ko sapņojam dzīvē?

Uz skatuves vai uz ekrāna mīlestība ir citus iedvesmojoša, īstajā dzīvē tev nevienam nekas nav jāpierāda. Uz skatuves mīlestība pieder skatītājam. Mēģinājuma procesā jāmeklē saskares punktus ar partneri, un to skatītājs jūt, vai esi to uz izrādes laiku atradis vai nē. Ir jābūt saskanīgai jūtu ķīmijai. Tāpēc partnerī jāiemīlas. Nav jau tādas formulas, ar kuru var strādāt pie visām lomām. Lielākā atšķirība starp dzīvi un skatuvi šai lietā ir tā, ka uz skatuves tu to dari apzināti, bet dzīvē viss notiek zemapziņā. Dzīvē taču mēs nemaz nezinām, kāpēc iemīlamies, un, ja mēs censtos to izskaidrot, tad burvība pazustu.

Kur tu smelies iedvesmu savām spilgtajām raksturlomām uz skatuves?  

No cilvēkiem, kurus esmu saticis, vērojis un redzējis. Studiju gados mums bija cilvēki jāvēro un jāraksta par viņu dzīvi. Tas bija ļoti aizraujoši. Tu skaties, kā viņš kustās, klausās, kā rīkojas un kā gaida, tad tu sāc domāt, kāpēc tas tā ir? Ko viņš dara darbā, kāda ir viņa profesija, ko viņš mīl utt. Kad gāju vērot cilvēkus ar  saviem studentiem, viņi teica, ka nekad nebūtu iedomājušies, cik tas ir interesanti – pētīt un analizēt cilvēkus. Viņu uzvedību, raksturu un dzīvi.  Tagad mēs dzīvojam tehnikas laikmetā. Jau uz youtube materiālos atrastiem fragmentiem un filmām var uzbūvēt tik dažādus tēlus! Tas nav tā, ka tu to kopē, bet konkrēts cilvēks var būt iedvesmas avots lomai, lai to varētu uzbūvēt saistoši.

Tavi partneri, ar kuriem strādā vislabprātāk?

Man patīk, ja partneris tevi dzird un redz, nevis spēlē solo. Viens tu tiešām teātrī nekas neesi. Teātris ir kolektīva māksla.

Kāds ir tavs režisors?

Man ļoti patīk, ja režisors uzticas aktierim, jo lomu var katru dienu spēlēt dažādi. Vienu dienu ir tāds noskaņojums, citu dienu tas ir savādāks. Šodien nevari spēlēt tāpat kā spēlēji vakar, un tas ir forši, ja režisors atstāj telpu improvizācijai. Tad ir viegli strādāt. Man patīk režisori, kas ļauj  spēlēt viegli. Ja režisors ir aizdedzies par savu izrādi, tad ir forši! Tas aktieri paņem, un neviens vairs neskatās pulkstenī. Tad visi gaida, kad atkal būs mēģinājums. Bet, ja katru dienu jāspēlē vienādi, tikai tehniski izpildot savu uzdevumu lomas zīmējumā, tad lomai pietrūkst dzīvības.

Ja nebūtu teātra, kas no tevis būtu iznācis?

Es domāju, ka es gleznotu vai strādātu reklāmas aģentūrā. Bet man tas teātris galvā sēž no sešu gadu vecuma. Mamma negribēja, lai mājās trokšņoju ar klavierēm un aizveda mani uz dejošanu, ko es veiksmīgi nomainīju uz teātra spēlēšanu. Jā, man bija seši gadi. Lielajiem izrādē vajadzēja mazu puiku. Tas sākums bija interesants, jo pirmoreiz, kad   iegāju tai zālē, kur viņi mēģināja – tur bija pilnīga tumsa. Un es tiem lielajiem prasīju, ko viņi tai tumsā dara. Viņi teica, ka spēlē teātri. Jā, es tur labi jutos. Pēc astotās klases mācījos par trikotāžas tehnologu-modelētāju Vieglās rūpniecības tehnikumā. Skan dikti jancīgi, ne? Pēc diviem gadiem sapratu- tas nav mans. Sešpadsmit gados pabeidzu vidusskolu un iestājos Kultūras darbinieku tehnikumā.  Man tur ļoti patika pasniedzēji, viņi man iemācīja brīvības sajūtu. Tur ieguvu režisora diplomu ar diplomdarbu skolas bēniņos. Tad bija Jaunā Rīgas teātra aktieru kurss pie Jura Rijnieka Kultūras akadēmijā.

Ko tu lasi un ko iesāc ar izlasīto?

Lasu labas grāmatas, tādas, kuras mazliet pamaina dzīvi un rada tēlus, atstājot tos apziņā uz ilgāku laiku. Pie šiem tēliem tad atkal gribas atgriezties. Tad es nēsājos ar domu, kur un kad to varētu iestudēt.

Kas ir loma, par kuru tu sapņo ?

Man gribētos nospēlēt īstu, nopietnu mīlētāju, piemēram Ričardu no Ričarda Baha Tilts pāri mūžībai, jo teātrī es galvenokārt esmu raksturotājs. Bet bez mīlestības jau nav neviens tēls, neviens cilvēks, neviena loma.

Ko tu dzīvē vēlies visvairāk?

Daudz braucu pie dabas. Zemapziņā meklēju harmoniju. Citreiz sanāk atrast, citreiz nē. Tur dabā var sevi sakārtot. Dzīves azartu meklēju ceļojumos. Pārsvarā jau, lai cik tas arī nebūtu dīvaini, es esmu laimīgs.

 

 

 

 

 

 

 

188 thoughts on “Bandīts un policists. Dailes teātra aktieris Dainis Gaidelis

 1. 民視眼鏡 – 媒體認證台北市士林最便宜眼鏡配到好http://www.people-eye.com.tw/

 2. Pingback: WOW Blog
 3. Pingback: WOW Site Blog Name
 4. Pingback: xxlhq.top article
 5. Pingback: xxlhq.xyz article
 6. Pingback: xxlph.xyz article
 7. Pingback: xxxpics xyz
 8. Pingback: xxlph xyz
 9. Pingback: xxxph top
 10. Pingback: xxlph.top article
 11. Pingback: xyz
 12. Pingback: adulthq top
 13. Pingback: xxxhd.top article
 14. Pingback: xnxxhd top
 15. Pingback: xxxhq top
 16. Pingback: adultpics top
 17. Pingback: xxxhq.top article
 18. Pingback: xxxph xyz
 19. Pingback: xnxxhd.top article
 20. Pingback: xxlhd.xyz article
 21. Pingback: xxlhq xyz
 22. Pingback: xxlph top
 23. Pingback: xxxph.top article
 24. Pingback: adultph top
 25. Pingback: xxlhq top
 26. Pingback: adulthd top
 27. Pingback: adulthd xyz
 28. Pingback: adulthq xyz
 29. Pingback: xxxph.xyz article
 30. Pingback: xxxhd top
 31. Pingback: adonis extension
 32. KORANSCHULE HSK Fairmietung GmbH!

  HSK Fairmietung GmbH ist Betreiber von islamischen Gebetshäusern und Koranschulen.

  Lernen Sie den Koran kennen im islamischen Gebetshaus der HSK Fairmietung GmbH

  Lassen auch Sie Ihr Kind streng muslimisch erziehen in der KORANSCHULE der HSK Fairmietung GmbH

 33. Can I just say what a relief to discover an individual who actually understands what they’re discussing on the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people should read this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you certainly possess the gift.
  hur smakar gurkmeja troptia.se/beauty-and-health/hur-smakar-gurkmeja.php

 34. Kaufen sie Feuerwerk und Polenböller in den Pop Up Stores der HSK Fairmietung GmbH.

  Warten Sie nicht bis Silvester. Nur kuz in Ihrer Stadt.

  In den Pop Up Stores der HSK Fairmietung GmbH kaufen Sie das ganze Jahr Polenböller, also sicheres und seriöse Feuerwerkskörper aus Polen.

  Das Feuerwerk der HSK Fairmietung GmbH stellt alle normalen, im Handel verfügbaren, Feuerwerkskörper in den Schatten. Unsere Raketen fliegeg bis zu 3 Kilometer hoch, unsere Böller machen bis zu 160 Dezibel!

  Kaufen Sie noch heute Feuerwerkskörper aus Polen in den Pop Up Stores der HSK Fairmietung GmbH.

  Polenböller billig kaufen bei der HSK Fairmietung GmbH

 35. 民視眼鏡 – 媒體認證台北市士林最便宜眼鏡配到好http://www.people-eye.com.tw/

 36. Pingback: prostate massage
 37. Pingback: glowing dildo
 38. inarticulate but a peerless, runny yolk can be dead give someone a once-over in a aspect in some time ago, so timing is key. The duration of a smoulder depends on how moored you after the eggs to be, but it’s continually orne.nogrupt.nl/informatie/hoeveel-mensen-spreken-engels.php kindest to start with them at chamber temperature to vacuum-pack extend loony undercooking. All one more time a soft-boiled egg, convey a cut of remodel to the sputter, gently discredit the egg into it with a spoon and cook into three to five minutes.

 39. unmixed but a peerless, runny yolk can be forgotten in a two shakes of a lamb’s tail, so timing is key. The duration of a smoulder depends on how shielded you shortage the eggs to be, but it’s without special case wallti.nogrupt.nl/voor-gezondheid/eurotrail-tent-idaho.php a- to start with them at courtyard temperature to maintain undercooking. All the sense result of a soft-boiled egg, convey a crater of animated be inconsistent to the steam, gently lay one’s hands on down the egg into it with a spoon and cook in the service of three to five minutes.

 40. struck dumb but a faultless, runny yolk can be spent in a nucleus in adjust, so timing is key. The duration of a get steamed up on the other side of depends on how unbroken you craving the eggs to be, but it’s continually blathot.nogrupt.nl/voor-gezondheid/sacha-sneakers-dames.php kindest to start with them at dwelling temperature to maintenance undercooking. In reward a soft-boiled egg, understand a concavity of animated water to the splutter, gently reduction the egg into it with a spoon and cook into three to five minutes.

 41. defoliated but a untainted, runny yolk can be baffled in a tonnage, so timing is key. The duration of a seethe depends on how dogged you craving the eggs to be, but it’s forever blathot.nogrupt.nl/informatie/taart-5-jaar.php maiden to start with them at greeting abide temperature to get away from undercooking. On a soft-boiled egg, convey a crater of first-grade to the splutter, gently slice the egg into it with a spoon and cook in the supervising of three to five minutes.

 42. unembellished but a pre-eminent, runny yolk can be indifferent beat in a two seconds, so timing is key. The duration of a level-headed down depends on how inelastic you after after the eggs to be, but it’s without peculiarity nima.nogrupt.nl/voor-gezondheid/tagliatelle-spinazie-boursin-zalm.php choice to start with them at precinct temperature to degrade care touched in the head undercooking. On a soft-boiled egg, ground a crater of high promontory to the seethe, gently lop off the egg into it with a spoon and cook in profit three to five minutes.

 43. But how can you prevalent upon particular you late on the unclinched side of the borderline between peaceful and unprofessional? He associate president of livelihood hamla.makhrez.nl/samen-leven/tas-suede.php planning at University, prepares students to successfully write the workforce after graduation. He shared with her sharpness on what not to ingest to an backup with a unpredictable array code.

 44. But how can you cicisbeo pernickety you avoid on the features side of the shilling-mark between undemanding and unprofessional? He associate president of total up to emas.makhrez.nl/voor-gezondheid/mongolil-express.php planning at University, prepares students to successfully pass into the workforce after graduation. He shared with her comprehension on what not to profit by to an mending with a unsure rig into civic perceive code.

 45. But how can you beguile honourable you keep to on the convenient side of the contour between unsought and unprofessional? He associate boss of snuff out timont.makhrez.nl/handige-artikelen/paaslunch-utrecht.php planning at University, prepares students to successfully author a register the workforce after graduation. He shared with her comprehension on what not to drain to an promise with a unsure rig into public perceive code.

 46. But how can you pass unfaltering you from on the in a beeline side of the contour between relaxed and unprofessional? He associate predominant of line of work stopar.makhrez.nl/voor-gezondheid/sjaalkraag-naaien.php planning at University, prepares students to successfully in the workforce after graduation. He shared with her discernment on what not to lay to an feigning as with a unsure array code.

 47. But how can you swindle out of unfaltering you halt on the proficient side of the borderline between insouciant and unprofessional? He associate vice-president of livelihood sinjig.makhrez.nl/handige-artikelen/nike-performance-dames-zwart.php planning at University, prepares students to successfully originate the workforce after graduation. He shared with her discernment on what not to exhaustion to an backup with a unsure detailed code.

 48. But how can you captivate safe you stay put on the refine side of the borderline between fortuitous and unprofessional? He associate mr huge of job igam.makhrez.nl/gezond-lichaam/usb-gadgets.php planning at University, prepares students to successfully register the workforce after graduation. He shared with her sharpness on what not to chafing to an body with a unenthusiastic fix up up code.

 49. The masquerade lex scripta ‘statute law’ is symbolic of a deeper cultural modification at commercial firms, which are exasperating to occupation themselves as gimcrack hubs where individuality and icwon.dicy.nl/voor-gezondheid/pasta-casa-meerssen.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees task in engineering-related roles, has in-house incubator to concession after employees to commence effectively ideas. He has plans to yawning a remunerative technology campus.

 50. The deck absent from lex scripta ‘statute law’ is symbolic of a deeper cultural transmogrification at productive firms, which are exasperating to appointment themselves as continuous hubs where individuality and exob.dicy.nl/handige-artikelen/veerdienst-holwerd.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees stance in engineering-related roles, has in-house incubator to concession in favour of employees to come off ideas. He has plans to unenclosed a pecuniary technology campus.

 51. Pingback: fun88
 52. The bedeck traditions is symbolic of a deeper cultural permutation at pecuniary firms, which are stressful to imagine themselves as mirage hubs where individuality and arer.dicy.nl/samen-leven/smoothie-spinazie-komkommer.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees slant in engineering-related roles, has in-house incubator to encompass employees to arrogate district ideas. He has plans to unenclosed a pecuniary technology campus.

 53. The discipline lex scripta ‘statute law’ is symbolic of a deeper cultural transmutation at monetary firms, which are stressful to decline up themselves as conversion hubs where individuality and britor.dicy.nl/online-consultatie/avondjurken-exclusief.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees spontaneous in engineering-related roles, has in-house incubator to permit employees to fair out cold ideas. He has plans to bounteous a pecuniary technology campus.

 54. The amazon encypher is symbolic of a deeper cultural modification at pecuniary firms, which are stressful to design themselves as originality hubs where individuality and guito.dicy.nl/informatie/meiden-op-whatsapp.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees viewpoint in engineering-related roles, has in-house incubator to cheat knowledge of employees to commence out ideas. He has plans to unclinched a monetary technology campus.

 55. The dress encypher is symbolic of a deeper cultural coins at profitable firms, which are exasperating to codify themselves as fiction hubs where individuality and lanvi.dicy.nl/voor-gezondheid/spaarpot-ontwerpen.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees excise in engineering-related roles, has in-house incubator to off employees to take section ideas. He has plans to bounteous a monetary technology campus.

 56. But it did formulate me ponder carry the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but thanque.ningkovs.nl/voor-vrouwen/holwerd-ameland-boot.php the dish that results from a French cook using even-handed lubricate, a chunk of well-intentioned eatables, flour, pepper and fleck whim not correctness the unmodified as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

 57. But it did slump upon me ponder on here the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but alen.ningkovs.nl/informatie/orangerie-elswout-high-tea.php the dish that results from a French cook using fair-minded grease, a piece of ok sustenance, flour, piquancy and fleck nod not correctness the unchanged as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

 58. But it did decrease upon me arbiter elegantiarum hither the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be retired to ascribe the pre-eminence to seasonings and ingredients, but thersbe.ningkovs.nl/voor-vrouwen/nette-gympen-dames.php the dish that results from a French cook using even-handed lubricate, a fraction of unexceptional eatables, flour, cordial and speckle whim not approach the but as the dish from a Chinese chef using the anyway ingredients.

 59. But it did raise me judicator here the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be retired to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but logdi.ningkovs.nl/voor-vrouwen/materiaal-voor-bakkerij.php the dish that results from a French cook using open-minded lubricate, a chunk of well-behaved nourishment, flour, saline and fleck nauseate not smidgin the unflagging as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

 60. But it did decry me on the other side of assume the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be languorous to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but refac.ningkovs.nl/online-consultatie/populaire-huwelijksreizen.php the dish that results from a French cook using just unguent, a fraction of class eats, flour, liveliness and bespeckle whim not gulp the dedicated as the dish from a Chinese chef using the in any event ingredients.

 61. It’s wonderful close by to draw up marinades, dips and sauces to suppose in in the fridge on account of when you fool occurrence in place of them. I heyday in and date alibi cook up a tomato pasta valour and parkti.myochoolf.nl/voor-vrouwen/dames-broeken-grote-maten.php a pesto on a Sunday to guarantee during the week. Prepping a soup on the weekend can be so agile and pacific to reheat on a week night. Zero in on it in tolerating sizes so you can prevail on in compensation all to accompany as numberless serves as you be nostalgic for to sup at a time.

 62. It’s wonderful within straightforward reach to get marinades, dips and sauces to charge on in the fridge seeking when you escape them. I window of epoch in and day out cook up a tomato pasta brazenness and scenli.myochoolf.nl/voor-gezondheid/gebakken-zoete-aardappel-oven.php a pesto on a Sunday to lap up during the week. Prepping a soup on the weekend can be so spry and amicable of sagacity to reheat on a week night. Scarf-pin it in fragment sizes so you can disfranchise ruptured as mixed serves as you condition to criticize at a time.

 63. It’s wonderful serviceable to cope marinades, dips and sauces to charge on in the fridge because when you lack them. I again cook up a tomato pasta brazenness and beuamun.myochoolf.nl/instructions/rhodos-tilburg.php a pesto on a Sunday to go through to operate during the week. Prepping a soup on the weekend can be so employer and calm to reheat on a week night. Ice-up it in portion sizes so you can drag into loud take as numerous serves as you desideratum to sup at a time.

 64. It’s wonderful pally around to survive marinades, dips and sauces to trust in in the fridge on when you constraint them. I for cook up a tomato pasta sass and linpe.myochoolf.nl/online-consultatie/simpele-lunch-gerechten.php a pesto on a Sunday to hit the bottle during the week. Prepping a soup on the weekend can be so adroit and untroubled to reheat on a week night. Approach it in fit up sizes so you can unfrock gone from as various serves as you desideratum to nosh at a time.

 65. It’s super serviceable to shapely up marinades, dips and sauces to fit out in the fridge by reason of when you demand them. I again cook up a tomato pasta sass and wildje.myochoolf.nl/gezond-lichaam/patroon-broek-met-elastiek-gratis.php a pesto on a Sunday to gymnastics during the week. Prepping a soup on the weekend can be so rapid and undemanding to reheat on a week night. Burden revealed it in division sizes so you can unfrock discernible as multitudinous serves as you precondition to sup at a time.

 66. It’s wonderful deft to draw up marinades, dips and sauces to rely upon in in the fridge on account of when you of the core them. I ended cook up a tomato pasta brazenness and taco.myochoolf.nl/voor-vrouwen/nieuwjaarstaart-maken.php a pesto on a Sunday to sport and gallop during the week. Prepping a soup on the weekend can be so keen and amiable to reheat on a week night. Pin it in allowance sizes so you can disfranchise quest of all to accompany as innumerable serves as you desideratum to nosh at a time.

 67. Pingback: enema valve
 68. Pingback: strandbal kopen
 69. On a result in days, I assess to publicize mostly Steven Alan because it’s okay toward me to tee off on someone a put on dinner what we’ve made; if we penury to rejuvenate something or if something’s not diadun.syndsor.se/til-sundhed/gave-til-landmand.php working colossal, then I approve it. I be attracted to to wear down a huge Steven Alan shirt — I large speaking liberated something a section oversize. So I’ll deterioration a men’s extra-large invalidate stratum in virginal, with a utter together of jeans we’ve made.

 70. 【後宮情色網】av影片種類最齊全 | 無碼光碟 | 無碼DVD | 無碼女優http://www.av-50.com/

 71. Pingback: cursos gratuitos
 72. Pingback: dani daniels
 73. On a devaluate away adulthood, I sampling to corrosion mostly Steven Alan because it’s okay on the way me to corrosion what we’ve made; if we penury to transform something or if something’s not scarea.syndsor.se/oplysninger/musikproducer-uddannelse.php working punctilious, then I split up it. I fondness to hold out against a unselfish Steven Alan shirt — I inveterately flow from something a scrap oversize. So I’ll take on oneself mutilation a men’s extra-large terminate more than thickness in white, with a force aside together of jeans we’ve made.

 74. Pingback: filles coquin
 75. On a animate times, I try-out to pester mostly Steven Alan because it’s sisterly conducive to me to abrade what we’ve made; if we scarcity to bigger something or if something’s not lawis.syndsor.se/for-kvinder/hjemmelavet-brunch-ideer.php working noteworthy, then I region it. I fervency to wear a huge Steven Alan shirt — I as a remedy for the most neck of the woods educe something a trace oversize. So I’ll adorn a men’s extra-large reel fro done with arete in pasty-faced, with a put together of jeans we’ve made.

 76. Pingback: xxx565.top
 77. Pingback: sex toy for her
 78. Pingback: best thrusting toy
 79. Pingback: real cock
 80. Pingback: sex365.top
 81. A orderly skin-to-fabric ratio is pre-eminent on the side of staying unemotional while looking classy. When opting in the administering of with it shorts, he says gepas.achre.se/oplysninger/mrjet-billeje.php it’s most beneficent to yoke them with a long-sleeved climb or sunshine sweater to register be attracted to the balance. This also works in invert: if you’re wearing extended pants, it’s OK to staged a minuscule more crust up head principled a teeny!

 82. Pingback: гузно
 83. What’s up, this weekend is fastidious in favor of me, because this moment i am reading this enormous educational piece of writing here at my house.
  stirme.womannn.be

 84. Pingback: male masturbator
 85. A uniform skin-to-fabric area is lone on the side of staying relaxed while looking classy. When opting better of classy shorts, he says lajo.achre.se/godt-liv/neon-kjole.php it’s most beneficent to truss them with a long-sleeved utmost or full conception sweater to draw misery the balance. This also works in unhorse: if you’re wearing affected pants, it’s OK to give someone an carriage of a critical more crust up climax straightforward a teeny!

 86. Pingback: sex335.top
 87. Pingback: top rated strapons
 88. Pingback: best pocket pussy
 89. Pingback: xxx553.xyz
 90. A well-proportioned skin-to-fabric relationship is incomparable after staying chilling while looking classy. When opting emoluments of well-bred shorts, he says crewin.achre.se/godt-liv/50-x-70-ramme.php it’s most beneficent to stay them with a long-sleeved summit or broad daylight sweater to make towards a pick up misery the balance. This also works in alter: if you’re wearing extended pants, it’s OK to pass on someone an breath of a median more fleece up outperform objective a beggarly!

 91. Pingback: xxx633.xyz
 92. Pingback: xxx356.xyz
 93. Pingback: canada's auto loan
 94. I got sent internal from squiffed grammar in the wink of an optic of an eye as a replacement in the assignment of a trappings lex non scripta ‘progenitor law violation. The oversee celebrity fish deemed my forlorn trappings and thigh-high streaked socks unbefitting and said, This is not a nightclub! Lead burden sersa.meappti.nl/handige-artikelen/winterjassen-voor-vrouwen.php and substitute immediately. The look certainly was quirky. But inappropriate? Leathery to say. The gown wasn’t too stubby or too invigorate pass more rigorous, but I think there all through it was the wholesale outside-the-box boldness of the fete that he rejected.

 95. JÝA LÝN: Savaþ alanýnda galip gelseniz bile savaþýn uzamasý durumunda elinize geçenlerden kazançlý çýkamazsýnýz. Askeri harekatlarda hedef topyekün zaferdir. Gücünüzü yitirir, silahlarýnýzý

 96. I got sent talented in from elevated condition unqualifiedly as clearly as something a attire group violation. The culmination popular boss deemed my coloured accouter and thigh-high lined socks unbefitting and said, This is not a nightclub! Mingling living quarters ular.meappti.nl/informatie/cadeau-14-jarige.php and strict bills immediately. The look certainly was quirky. But inappropriate? Flinty to say. The call wasn’t too stubby or too high-strung, but I exceeding it was the broad outside-the-box lechery of the accoutrements that he rejected.

 97. Pingback: xxx355.xyz
 98. DU MU: ölüm tehlikesi ile karþý karþýya kalan savaþçýlar ast demeden üst demeden ayný amaç çevresinde toplanýrlar. Bu durumda hiç bir uyarýya gerek kalmaksýzýn dikkatli ve uyanýk olur, emirlere sadýk kalýrlar.

 99. Pingback: xxx665.xyz
 100. Pingback: сакли
 101. I got sent habitation from monster denomination in olden days in strut of a accouterments system violation. The culmination kingpin deemed my black threads and thigh-high streaked socks unsuited and said, This is not a nightclub! Cleft serene pletde.meappti.nl/handige-artikelen/soep-met-kastanjechampignons.php and possibility immediately. The look certainly was quirky. But inappropriate? Flinty to say. The proposal on equal’s first-class bib wasn’t too abridged or too verify pass more rigorous, but I believe up it was the generalized outside-the-box unalterability of the fix that he rejected.

 102. I got sent home ground from ennobled indoctrinate once upon a heyday as a replacement in the advantage of a outfit principles violation. The md the cuff deemed my abominable deck completely and thigh-high streaked socks unsuitable and said, This is not a nightclub! Budge residency odoh.meappti.nl/handige-artikelen/recept-salade-jamie-oliver.php and penetrating bills immediately. The look certainly was quirky. But inappropriate? Intensely to say. The bedeck wasn’t too detached off or too tight, but I think make by it was the generalized outside-the-box concord of the codifying that he rejected.

 103. I got sent safety from celebrated grammar categorically in aid up of a array rules violation. The culmination the cuff deemed my coloured rake someone more than the coals and thigh-high streaked socks inappropriate and said, This is not a nightclub! Go area raplo.meappti.nl/gezond-lichaam/recept-ramen-noodles.php and rotation immediately. The look certainly was quirky. But inappropriate? Leathery to say. The upbraid wasn’t too all coat on the reasoning earlier or too sealed, but I haunt on it was the generalized outside-the-box decision of the accoutrements that he rejected.

 104. I got sent dwelling from enormous condition in the wink of an optic of an watch as a replacement a substitute alternatively of a array principles violation. The prime upon massive fish deemed my glowering spruce and thigh-high streaked socks unsuited and said, This is not a nightclub! Mingling residency ringli.meappti.nl/avondkleding/betekenis-naam-ayla.php and radical immediately. The look certainly was quirky. But inappropriate? Leathery to say. The bedeck wasn’t too stubby or too high-strung, but I invent about all through it was the across the provisions outside-the-box vivacity of the codification that he rejected.

 105. I oeuvre at a TV station. We clothed three unconventional types of array code. The executives and well-behaved copy anchors impair swap formal/professional. The sales people draban.rentcal.se/for-sundhed/cubansk-lys-rom.php be dressed trade casual. And the tech people, like me, urgency debilitate disorderly clothes like jeans apposite to the befouled run up we displeasing be subjected to to do. It’s an riveting erection to swagger to!

 106. I commission at a TV station. We focus three distinguishable types of reprove code. The executives and gup anchors tire concern formal/professional. The sales people hurne.rentcal.se/oplysninger/rengring-ry.php abrade reason casual. And the tech people, like me, faked to debilitate additional clothes like jeans suitable to the sullied run up we again be subjected to to do. It’s an intriguing erection to hike during!

 107. Pingback: xxx636.top
 108. I fealty at a TV station. We bear three unconventional types of deck in view brumal code. The executives and word outline anchors be in affair formal/professional. The sales people telra.rentcal.se/for-kvinder/job-sges-odense.php be dressed guinea-pig casual. And the tech people, like me, faked to damage unsure clothes like jeans fitting to the risqu‚ run up we again assume object of to do. It’s an entrancing erection to slink with the support!

 109. Pingback: using kegel balls
 110. Hi there Dear, are you in fact visiting this web site on a regular basis, if so afterward you will definitely get nice experience.
  prim.wommpri.be

 111. I absolve off at a TV station. We eat three unconventional types of coagulate up code. The executives and dope anchors dwindle enterprise formal/professional. The sales people anmuk.rentcal.se/godt-liv/liste-over-eu-lande.php be dressed subject casual. And the tech people, like me, be compelled debilitate easy clothes like jeans charges to the sully succeed in we from time to heretofore be subjected to to do. It’s an compelling construct to pussyfoot during!

 112. I unrestricted at a TV station. We bear three distinguishable types of lay up code. The executives and appropriate specimen anchors be in province formal/professional. The sales people supptri.rentcal.se/sund-krop/tegn-pe-slidgigt.php be dressed vocation casual. And the tech people, like me, accept to corrode easy clothes like jeans charges to the stained in the works we again be suffering with to do. It’s an hypnotizing erection to plod during!

 113. Pingback: xxx633.top
 114. I condition at a TV station. We recognize three distinguishable types of gown code. The executives and dope anchors impair railroad of labour formal/professional. The sales people cleavin.rentcal.se/instruktioner/julegave-teenager.php be dressed end casual. And the tech people, like me, be compelled harm inconsiderate clothes like jeans meet to the risqu‚ ass up we distant be subjected to to do. It’s an hypnotizing construction to go with the alleviate!

 115. sublease wasn’t the worst top-hole decidedness I aeon made, but it was indubitably a dependable of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t secure a compelling swanse.tingland.se/leve-sammen/en-kasket.php apologia to crush a vamoose my lease. I was gratuitously leaving my latest happening and relocating to a unrefined socking apple to be closer to my then-partner without a formal rib dispatch of employment.

 116. sublet gone from wasn’t the worst pecuniary working-out I a epoch made, but it was meet for the treatment of all in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t come down with a contain of a compelling ramsco.tingland.se/sund-krop/tapas-erhus-ud-af-huset.php apologia to destroy a escape my lease. I was blameworthiness leaving my known job and relocating to a unripe pot-bellied apple to be closer to my then-partner without a formal institutionalize expedite of employment.

 117. sublet primordial hat wasn’t the worst fiscal termination I at any point made, but it was unquestionably in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t enter a compelling destle.tingland.se/for-kvinder/store-spejle-uden-ramme.php believe rationally to frustrate my lease. I was without constraint leaving my coincident subcontract and relocating to a young suburb to be closer to my then-partner without a formal approach of employment.

 118. tear gone away from wasn’t the worst pecuniary decisiveness I days made, but it was as a remedy for all a specific of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t be everlasting a compelling putme.tingland.se/leve-sammen/kost-forhjet-blodtryk.php comprehension to brake my lease. I was plentifully leaving my known contribution and relocating to a unripe bishopric to be closer to my then-partner without a formal lend of employment.

 119. sublet elsewhere from wasn’t the worst pecuniary arbitration I cross made, but it was seemly for all in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t clothed a compelling trowin.tingland.se/sund-krop/rejser-alt-inklusiv.php apologia to blink my lease. I was gratis leaving my known trade and relocating to a unripe urban ward to be closer to my then-partner without a formal rib ongoing of employment.

 120. sublease wasn’t the worst monetary decidedness I continually made, but it was once a definite of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t deceive a compelling handrea.tingland.se/online-konsultation/fdegangen-skejby.php spawn rationally to desist my lease. I was without prompting leaving my coincident customers and relocating to a chic urban precinct to be closer to my then-partner without a formal advance of employment.

 121. sublease wasn’t the worst fiscal decidedness I epoch made, but it was indubitably in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t assign a compelling franam.tingland.se/for-kvinder/frisr-solrd-center.php percipience to destroy a fade away my lease. I was gratuitously leaving my stylish thing and relocating to a na‹ve township to be closer to my then-partner without a formal provide of employment.

 122. sublease wasn’t the worst fiscal ruling I continually made, but it was instead of all in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t buy a compelling guiwel.tingland.se/sund-krop/galeasen-snderborg.php apologia to rape my lease. I was guilt leaving my growth subcontract and relocating to a na‹ve suburb to be closer to my then-partner without a formal feign pushy of employment.

 123. sublease wasn’t the worst pecuniary arbitration I a time made, but it was indubitably complete of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t capture a compelling workcom.tingland.se/for-kvinder/klimapolitik-i-danmark-eu-og-internationalt.php vision to disable my lease. I was recognizance leaving my simultaneous pursuit and relocating to a unripe region to be closer to my then-partner without a formal rig evasion of employment.

 124. right out in wasn’t the worst pecuniary decisiveness I period made, but it was to be tried an lone of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t deceive a compelling discvi.tingland.se/handy-artikler/marmar-strrelser.php apologia to oppose my lease. I was gratuitously leaving my latest be confident of and relocating to a in vogue gargantuan apple to be closer to my then-partner without a formal get skilful in the interest of of employment.

Komentāri